Dewajtis 2 sezon – czy będzie

Przez Marek Michalski Dodaj komentarz

2 sezon Dewajtis to coś, na co oczekują widzowie TVP 1, którzy oglądali kostiumową produkcję w ostatnich tygodniach. Dewajtis było jednym z największych hitów publicznego nadawcy tej jesieni – nowa adaptacja powieści Marii Rodziewiczówny okazała się jedną z najchętniej oglądanych produkcji w niedzielne wieczory. Czy doczekamy się 2 sezonu Dewajtis?

Dewajtis – 2 sezon – czy powstanie?

Na ten moment nie wiadomo, czy powstanie 2 sezon serialu Devajtis na podstawie powieści Marii Rodziewiczówny. Jest to bardzo prawdopodobne ze względu na świetne wyniki oglądalności produkcji.

Dewajtis – w reżyserii Filipa Zylbera – pojawiło się na antenie TVP 1 na początku września. W ostatnią niedzielę października na Jedynce wyemitowany został ostatni, finałowy odcinek nowego polskiego serialu. Czy mimo popularności produkcji, TVP zdecyduje się zakończyć serial na 1 sezonie? A może będzie kontynuować Dewajtis z 2 sezonem?

Dewajtis 2 sezon – czy będzie?

Przede wszystkim należy zauważyć, że nic nie wskazuje na to, by Dewajtis mogło doczekać się kontynuacji w postaci 2 sezonu. Co prawda po 1 sezonie Dewajtis pozostaje kilka pytań o losy drugoplanowych bohaterów, jednak w głównej mierze wątki bohaterów serialu zostają domknięte. Na zamknięcie Dewajtis w postaci 1 sezonu wskazuje także sam charakter produkcji. To ekranizacja powieści Marii Rodziewiczówny, która – w przeciwieństwie np. do Znachora – nie doczekała się kontynuacji.

Czy więc będzie 2 sezon Dewajtis? Mimo popularności serialu, wiele wskazuje na to, że Dewajtis jest zamkniętym projektem, a TVP będzie teraz angażowało się w realizację kolejnych produkcji kostiumowych – jak choćby serial o miłości Adama Mickiewicza i Maryli Wereszczakówny. Jednocześnie to wszystko przypuszczenia: wciąż nie otrzymaliśmy oficjalnej informacji ze strony publicznego nadawcy. Decyzja co do kontynuacji serialu leży więc wciąż w rękach stacji.

Dewajtis 2 sezon – o czym mógłby być?

Jeśli TVP – pod wpływem ogromnej oglądalności serialu – zdecydowałoby się na jego kontynuację, scenarzyści musieliby zupełnie samodzielnie przemyśleć fabułę dla kolejnych odcinków. A to może okazać się niezwykle trudnym zadaniem. O czym jednak mógłby być potencjalny 2 sezon serialu?

W finałowym odcinku byliśmy świadkami przejmujących zdarzeń. Irena znika bez śladu i wszyscy mieszkańcy Poświcia i okolic ruszają na jej poszukiwania. Przede wszystkim o życie Orwidówny martwi się Marek, który jednocześnie uświadamia sobie, że kocha kobietę. Ostatecznie dziedziczka majątku w Poświciu staje na ślubnym kobiercu z najstarszym synem Czertwana. Z powieści Marii Rodziewiczówny dowiadujemy się także, że Irena wkrótce zachodzi w ciążę, co rozpoczyna rodzinną sielankę.

W potencjalnym 2 sezonie scenarzyści mogliby przedstawić dalsze losy Marka i Ireny, w tym – kolejne wydarzenia w życiu ich dzieci. O tych wątkach nie było jednak mowy w powieści Marii Rodziewiczówny. Kontynuować można byłoby również wątek m.in. z panem Marewitzem.

Ponieważ akcja pierwszego sezonu dzieje się pod koniec XIX wieku, historia 2 sezonu mogłaby pokazywać losy Czertwanów na początku XX wieku – Wielką Wojnę i odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Dewajtis – popularny serial powstał na podstawie powieści sprzed ponad 130 lat

Powieść Dewajtis Marii Rodziewiczówny ukazała się w 1889 roku nakładem „Kuriera Warszawskiego”, gdzie zwyciężyła w konkursie literackim. Książka Rodziewiczówny szybko spotkała się z uznaniem ze strony czytelników. Zaledwie rok później ukazała się w zwartej formie, a w kolejnych latach była przekładana na języki obce.

Co ciekawe, tytułowy dąb Dewajtis inspirowany był jednym z drzew rosnących wokół rodzinnej posiadłości autorki na Żmudzi. Po wielu latach pod dębem umieszczona została specjalna tabliczka honorująca dokonania Marii Rodziewiczówny i upamiętniająca sławne „literackie” drzewo.

Mimo upływających lat, po powieść Rodziewiczówny wciąż sięgali czytelnicy. Książka ukazała się w ramach kolekcji „Biblioteki Narodowej” wydawnictwa Ossolineum wraz z obszernym opracowaniem literaturoznawczym. W kolejnych latach – w nowych wznowieniach, m.in. z okładką nawiązującą do serialu TVP.

Udostępnij ten artykuł
Marek Michalski - miłośnik polskich seriali, szczególnie kryminalnych i kostiumowych. Pisuje dla portali internetowych i czasopism tradycyjnych. Dla zdrowia psychicznego nie zagląda w komentarze.
Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Exit mobile version